09.05.2025 09:44
Новий порядок виплати пенсій для ВПО, пенсіонерів на ТОТ та за кордоном

З 20 березня поточного року Урядом затверджено новий порядок виплати пенсій для внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях або за кордоном.
Відтепер внутрішньо переміщені особи, які були зареєстровані до 24.02.2022 року, можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого уповноваженого банку України.
Громадяни за кордоном або на ТОТ, мають проходити фізичну ідентифікацію — щороку до 31 грудня.
Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію зі свого рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
Такі вимоги встановлено для підтвердження того, що пенсіонер, який проживає за межами підконтрольної Україні території (наприклад, на ТОТ або за кордоном), — живий, і кошти зі своєї картки отримує саме він.
Важливо! Виплата пенсій громадянам на ТОТ і тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови неодержання пенсії від російської федерації, що підтверджується заявою в довільній формі до Пенсійного фонду України. Зазначена вимога передбачена п. 10 Порядку, затвердженому постановою КМУ від 11.02.2025 № 299.
Дія Порядку не поширюється на осіб, які тимчасово проживають за межами України і яким пенсія виплачується на умовах міжнародних договорів, ратифікованих Україною.
Способи проходження фізичної ідентифікації:
- Особисто відвідати орган Пенсійного фонду України або банк, де відкрито пенсійний рахунок.
- Отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою в дипломатичній установі за кордоном та надіслати документи рекомендованим поштовим відправленням або подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
- Онлайн через електронний кабінет Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис», створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія). Цей спосіб доступний у разі наявності у особи біометричного паспортного документу, виданого після 2016 року.
- По відеоконференцзв'язку через Google Meet, Signal, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom. Запит на відеоідентифікацію подається через відкриту сторінку порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
Підстави припинення пенсій та страхових виплат:
- пенсіонери, які проживають на ТОТ або за кордоном не пройшли ідентифікацію до 31 грудня кожного календарного року.
- по рахунках пенсіонерів, які проживають на ТОТ, протягом 6 місяців відсутні видаткові операції та такі пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
- пенсіонери, які проживають на ТОТ або виїхали на підконтрольну Україні територію не повідомили про неодержання пенсії від російської федерації.
Поновлення виплат:
Для поновлення виплати пенсії або страхової виплати потрібно пройти ідентифікацію або отримати документ про встановлення факту, що особа є живою, та подати заяву про поновлення та інші документи, передбачені Порядком, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1. Заява подається особисто або онлайн, зокрема, з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із подальшим проходженням фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку.
Громадяни, які перебувають за кордоном, можуть надіслати письмову заяву про поновлення виплати пенсії/страхової виплати, документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, документ про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання (з перекладом), копію паспорта громадянин України. Додані до заяви копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представником або консульською установою України або нотариально.
Надіслати документи рекомендованим поштовим відправленням або поштовим відправленням з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем їх перебування на обліку.
Поновлення виплати пенсій/страхових виплат здійснюється на умовах, передбачених частиною першою статті 46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та частиною четвертою статті 41 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.